Členění leteckých armád
Posted by Velka Mrkev on 26.10.2005 20:47
Sovětský svaz – SSSR

Letecké síly jsou v Sovětském svazu podřízeny Rudé armádě a vojenskému námořnictvu. Leteckým silám Rudé armády velí velitel leteckých bojových sil, který je podřízen lidovému komisaři pro obranu státu. Námořní letectvo je přímo podřízeno lidovému komisaři vojenského námořnictva. Letectvo se dělí mezi dálkové , frontové letecké síly. Dále jsou k dispozici ve vojenských krajích a dále v divizích. Skladba letectva v roce 1939 je následující: 59% stíhacích letounů, 31% bombardovacích letounů, 4,5% bitevních letounů a 5,5% průzkumných strojů. Před vypuknutím velké vlastenecké války mají letecké síly SSSR asi 18000 letadel a 200 000 mužů, počet pilotů cca 20 000. Po vypuknutí války jsou letecké síly rozděleny na letecké armády, jeden samostatný strategický dálkový lletecký svaz a na velení stíhacího letectva protivzdušné obrany. V leteckých armádách je 75% sil rozčleněno do brigád. Letecké armády, které se skládají ze stíhacích, bitevních a bombardovacích svazů podléhají vrchnímu velení příslušné armády pozemního vojska a provádějí pouze taktické lety na podporu pozemních jednotek.Základní jednotkou je pluk, jeden pluk stíhacího letectva má čtyři letky, jeden pluk bitevního letectva pět letek. V jedné letce je 12-15 letadel. Nejmenší jednotkou je roj.





USA

Rok 39
Zrganinizačního a taktického hlediska jsou striktně rozděleny na letecké síly pozemního vojska US Army Air Corps (USAAC), podřízené ministerstvu války a na námořní bojové síly
podřízené ministerstvu námořnictva. Námořní letecké síly jsou buď pevnou součástí námořních bojových sil jako US Navy Air Corps (USNAC) nebo patří sborům námořního vojska jako US Marine Air Corps (USMAC). Perutě průzkumných a bombardovacích letounů mají po 13 letounech, perutě stíhací a bitevní mají po 28 letadlech. U námořních sil je v peruti 6-18 letounů. Těsně před válkou mají letecké síly pozemních vojsk 6700 letounů a námořní letecké síly 3000 letounů. 20.6. 1941 jsou USAAC přejmenována na US Army Air Force (USAAF).





Velká británie


Royal Air Force (RAF) je podřízena ministerstvu letectví. RAF je rozdělena na letecké vojsko ve vlasti (HOME Command) a svazy námořního letectva (Fleet Air Arm) podřízené flotile. K leteckému vojsku ve vlasti patří Bomber Command, Fighter Command, Coastal Command, a letectvo k podpoře pozemního vojska (Army Cooperation Command) a výcvikové letectvo (Flying Training Command). Největší taktickou jednotkou je skupina (Group), která se skládá z 9-24 perutí (Sqadron). Dvě až tři perutě tvoří jeden wing. Jedna peruť má 6-18 letadel.




Německo

Luftwaffe tvoří samostatnou část Wehrmachtu. V roce 1939 jsou svazy letectva rozčleněny do leteckých armád 1. letecká armáda Berlin 2. Braunschweig 3. Munchen 4. Wien.
V roce 1941 je vytvořeno centrální obranné velení při velitelství Luftwaffe Mitte. Každá letecká armáda disponuje nejen veškerými druhy leteckých vojsk ale má také protiletadlové dělostřelectvo a zpravodajské svazy. Síla jedné armády je mezi 200 až 1300 letadly.
Největší taktickou jednotkou je eskadra (Geschwader) se třemi skupinami (Gruppe) po 27 letadlech a devíti záložními letouny, k tomu jedna štábní letka (9 letadel + 3 záložní) celkem 120 letounů. Jedna skupina má tři letky (Staffel) po devíti letadlech a třech záložních celkem 36 letounů. Stav Luftwaffe k 1.9. 1939 370 000 mužů a 2785 letadel první linie.